Jest to powszechna dolegliwość kobiet w ciąży szczególnie doskwierająca w początkowym jej okresie. Biegunka często wzbudza duży niepokój u ciężarnych. U kobiet ciężarnych częściej pojawiają się problemy trawienne takie jak zgaga, wzdęcia, biegunka czy zaparcia. Biegunka we wczesnej ciąży pojawia się często natomiast pod koniec ciąży nie jest już typową dolegliwością. W trakcie ciąży towarzyszą częstej zaparcie niż biegunka. Jakie w takim razie są przyczyny biegunki i czy jest ona niebezpieczna ?
Biegunka na początku ciąży jest dolegliwością, która pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. W zależności od czasu trwania można wyróżnić różne postacie biegunki :
- Ostrą, która trwa zazwyczaj do tygodnia i jest biegunką związaną z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub pasożytniczym.
- Przewlekłą- taka biegunka trwa powyżej 3 tygodni i wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza specjalisty, gdyż może ona być symptomem przewlekłej choroby takiej jak zespołu jelita drażliwego, celiatki czy alergii.
Na szczęsne zazwyczaj jednak rozwolnienie jest stanem krótkotrwałym a jego przebieg jest łagodny.
Jakie są zatem przyczyny ?
Tak naprawdę przyczyny biegunki w ciąży są zbliżone do tych, które występują u innych osób. Rozwolnienie u kobiet ciężarnych może mieć różne podłoże. Są jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia.
Ciężarne mają osłabiony system immunologiczny i są przez to bardziej podatne na infekcje bakteryjne i wirusowe, które nie rzadko objawiają się biegunką. Zmiany hormonalne u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży wpływają na pracę jelit i mogą powodować biegunkę. Objawem ciąży mogą być poranne mdłości i biegunka szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Rozwolnienie może także okazać się objawem alergii pokarmowej, jelitkowski czy niestrawności. Należy jednak pamiętać , że kiedy rozwolnieniu towarzyszy ból brzucha i krwawienie może wiązać się to z ryzykiem poronienia i wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kiedy w drugim i trzecim trymestrze ciąży występuje luźny stolec i nienaturalnie twardy brzuch może być to objaw odklejania się łożyska. Poprzez rozwolnienie organizm oczyszcza się i tym samym przygotowuje do porodu dlatego biegunka może też się pojawiać w ostatnich tygodniach przed porodem. Stres który występuje w ostatnim etapie ciąży i jest związany z porodem może także powodować biegunkę. Z tego powodu można mówić nie tylko o fizjologicznym, ale również psychologicznym podłożu biegunki.
Jakie są objawy biegunki?
• Zwiększona częstotliwość wypróżnień. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia Biegunką nazwywamy stuację powyżej trzech wypróżnień na dobę.
• Zwiększona ilość wydalanego stolca (powyżej 200 g na dobę),
• Zmiana konsystencji stolca na płynną lub półpłynną.
Rozwolnieniu zazwyczaj towarzyszy stan ogólnego osłabienia, gorączka, dreszcze, a także kurczowe bóle brzucha i bolesne parcie na stolec.
Krótkotrwała biegunka, której nie towarzyszą inne objawy tj. złe samopoczucie, bóle głowy, czy podwyższona temperatura, nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Ma ona łagodny przebieg, i nie wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty i wdrożenia specjalnego leczenia. Warto jednak znać domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami jelitowymi. Zaleca się zażycie węgla leczniczego, który ureguluje pracę układu trawiennego. Objawy biegunki staną się mniej uciążliwe po wzbogaceniu diety suszonymi owocami, np. czarnymi jagodami, które są naturalnym sposobem na rozwolnienie. Wskazane jest wypijanie większej ilości wody, stosowanie lekkostrawnej diety i regularne spożywanie posiłków. W sytuacji kiedy, biegunka nie ustąpi, a objawy się nasilą, konieczna jest wizyta u lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości, gdyż długotrwała biegunka może być symptomem poważniejszej infekcji bakteryjnej lub choroby. Leczenie biegunki uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia. W większości przypadków stosowana jest farmakoterapia, która oparta jest na bezpiecznych dla matki i dziecka lekach. Warto podkreślić, że silna biegunka powoduje utratę elektrolitów. Dlatego też, należy pamiętać o ich uzupełnianiu poprzez stosowanie dostępnych bez recepty preparatów, niezależnie od przyczyny rozwolnienia.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.