Czym się różnią? I jeden i drugi mają za zadanie zminimalizować uczucie dyskomfortu związanego z poceniem się oraz zapewnienie świeżości. Oba produkty używa się zazwyczaj pod pachami. Są też na rynku dezodoranty przeznaczone do stosowania na stopy i dłonie. Na tym kończą się podobieństwa obydwu kosmetyków, każdy z nich ma inne działanie.
Dezodorant. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do powstania nieprzyjemnego zapachu potu, który już istnieje na powierzchni skóry. Pot jest bezwonny , nieprzyjemny zapach powstaje wtedy kiedy styka się z bakteriami znajdującymi się na skórze. Dezodorant może maskować nieprzyjemny zapach, spowalniać rozwój bakterii lub hamować procesy oksydacyjne. Dezodoranty działają przez kilka godzin dlatego polecane są osobom które pocą się w sposób umiarkowany.
Antyperspirant. Ogranicza wydzielanie potu, zmniejsza jego ilość w miejscu aplikacji na przykład pod pachą. Jego działanie polega na czasowym zwężeniu porów. Blokada gruczołów jest tymczasowa, i usuwana podczas kąpieli czy silnego spocenia. Składnikami aktywnymi antyperspirantu są związki glinu, czyli aluminium lub łagodniejsze związki glinowo-cyrkoniowe. Preparaty te zazwyczaj mają delikatny zapach lub są bezzapachowe. Są dedykowane osobom, które zmagają się z problemem nadmiernego pocenia się. Działanie antyperspirantu utrzymuje się nawet do 48 godzin. Dotyczy to głównie preparatów, które można dostać w aptece ponieważ mają wyższe stężenie substancji aktywnych.
Kilka zasad o których powinno się pamiętać używając antyperspiranty.
• preparat stosujemy na czystą i suchą skórę
• antyperspirantów nie wolno stosować na skórę po depilacji ani podrażnioną
• nie używamy go przed wyjściem na słońce czy solarium – grozi to powstaniem miejscowych przebarwień na skórze
• antyperspiranty najlepiej stosować po wieczornej kąpieli – po pierwsze dlatego, że działają z opóźnieniem, po drugie ponieważ za dnia gruczoły potowe są aktywne i aplikacja antyperspirantu może doprowadzić do podrażnienia
• składniki takie jak talk czy sole glinu zostawiają na ubraniach nieestetyczne plamy – aby ich uniknąć należy ubrać się dopiero, gdy miejsce, które zaaplikowaliśmy antyperspirant (np. pacha) będzie całkiem suche
• powinno się robić przerwy w stosowaniu antyperspirantów
Dezodorant antyperspiracyjny. Dezodorant niweluje skutki wydzielania potu a antyperspirant działa u podłoża. Dezodorant antyperspiracyjny łączy w sobie obie funkcje. Zawiera nie tylko substancje zapachowe i antybakteryjne, ale dodatkowo także redukuje wydzielanie potu o ok. 20%.
Warto wiedzieć, że dezodoranty i antyperspiranty zawierają chemiczne środki, które mogą wywołać podrażnienia i alergie u wrażliwszych osób. Choć ich szkodliwość nie została naukowo potwierdzona, w kręgu podejrzeń znajdują się następujące substancje:
• aluminium (inaczej glin)
• parabeny i ftalany
• glikol propylenowy
• triklosan
Trzeba pamiętać,że pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Proces ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nadpotliwość może jednak oznaczać choroby takie jak np. cukrzyca lub nadczynność tarczycy
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.