Wielu mężczyzn zmaga się łysieniem. Przypadłość ta nie dotyczy tylko mężczyzn w dojrzałym wieku, ale i tych około 20-30 roku życia. Problemy z wypadającymi włosami jak pokazują statystyki ma co 3 mężczyzna pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Dyskomfort osób borykających się z takim problemem wpływa na obniżoną samoocenę szczególnie u młodych mężczyzn.
Występuje kilka typów łysienia:
-plackowate
-miejscowe
-androgenowe
Łysienie androgenowe zazwyczaj występuje u mężczyzn, ale zdarza się, także u kobiet. Przyczyny występowania nie są jeszcze znane. Łysienie zaczyna się od pojawiania się zakoli. Związane jest to z różnymi czynnikami takimi jak: wiek, predyspozycje genetyczne, nieprawidłowa dieta, przewlekły stres, stosowanie leków np.chemioterapeutyki oraz hormony-androgeny. Hormon dihydrotestosteron (DHT) sprawia,że mieszki włosowe obkurczają się i włos nie może ponownie odrosnąć.
Aby spowolnić łysienie androgenowe potrzebna jest szybka reakcja, można z nim skutecznie walczyć.
Leczenie farmakologiczne to skuteczny sposób na leczenie, jednak powinno się zacząć od wizyty u lekarza specjalisty aby znależć źródło problemu. Lekarz Trycholog może zlecić szereg badań aby znaleźć powód wypadania włosów. Często stosowane są leki, które blokują przemienianie się testosteronu w DHT. Zawierają one finasteryd bądź minoksydyl. Leki te są skuteczne, ale mogą powodować niepożądane działania.
Warto zwrócić uwagę na dietę jaką stosujemy zwłaszcza w początkowym etapie tworzenia się zakoli. Uzupełnienie jej o witaminy i minerały może pomóc w prawidłowym wzroście włosów. Brak na przykład żelaza w organizmie może skutkować przedwczesnym łysieniem. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety bogatych w witaminy i minerały, które zawierają wyciągi ziołowe, witaminy A, B6, E, miedz oraz cynk.
Dobre efekty przynoszą również specjalistyczne kosmetyki w postaci wcierek, odżywek czy szamponów. Preparaty te zawierają głównie minoksydyl, który korzystnie wpływa na kondycję włosów, odżywia je oraz wzmacnia. Regularne stosowanie przyczynia się do odrastania włosów, zatrzymania wypadania włosów oraz zmniejszenia zakoli. Można je kupić bez recepty w aptece, np. Loxon, Piloxidil. Warto też wprowadzić masaże skóry głowy, które pobudzają krążenie krwi i wpływają pozytywnie na kondycję włosów.
Zbiegi laserowe to zabiegi bardzo skuteczne ale na pewno też kosztowne. Terapia laserowa ma na celu poprawę ukrwienia, co przyczynia się do wzrostu włosów. Kurację należy powtarzać co rok aby cofnąć tworzące się zakola.
Mezoterapia polega na nastrzykiwaniu skóry różnymi substancjami. Leki te dobiera się do każdego pacjenta indywidualnie. Preparaty wprowadzane są cienkimi igiełkami do mieszków włosowych, pobudzają je do pracy i w ten sposób zagęszcza włosy.
Gdy wszystkie metody zawodzą, pomóc może przeszczep włosów. Jest to dość droga metoda na gęste włosy, ale bardzo skuteczna. Trwale usuwa zakola u mężczyzn. Polega na pobraniu pasm włosów i przeszczepieniu ich na nowe miejsce.
Wielu panów nie dostrzega pierwszych oznak nadmiernego wypadania włosów. Problem dopiero zauważają, gdy pojawiają się zakola. Pierwszych objawów nie powinno się bagatelizować, tylko szukać rozwiązania problemu. Wczesne zapobieganie, może wpłynąć na gęstą czuprynę.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.